مهدویت | شرایط ظهور | یاران امام

کرامت های انسانی با ریشه و خاستگاه الهی

کرامت های انسانی با ریشه و خاستگاه الهی

حکومت جهانی امام عصر(عج) در پی فراهم آوردن اسباب تقرب‌الی‌الله و برداشتن موانع این مسیر است و می‌خواهد وعده الهی تفوق جهانی اسلام بر سایر ادیان را محقق نماید و در سایه حاکمیت امام عصر(عج)، بانگ توحید را همه‌جا فراگیر سازد و شرک و کفر را نابود کند. اساساً حیات معنوی وجه تمایز انسان با سایر موجودات است و همین حیات، او را به خداوند حیات آفرین می‌رساند و به مقام قرب الهی نايل می‌کند؛ هم‌چنان‌که قرآن کریم بر همین مبنا، انسان را به‌سوی احیای واقعی فرا می‌خواند:

(يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يحْيِيكُمْ)؛
اى كسانی كه ايمان آورده‏ايد، چون خدا و پيامبر، شما را به چيزى فرا خواندند كه به شما حيات می‌‏بخشد، آنان را اجابت كنيد.

از این رو، در زمان حاکمیت جهانی دولت کریمه، این بخش از وجود آدمی و مکارم عالی و ارزش‌های انسانی در همه ابعاد سامان گرفته و رونق و طراوت می‌یابد و از دلایل فضیلت‌‌مداری و کرامت‌محوری چنین دوره‌ای، نابودی شرک و برطرف شدن همه زمینه‌های صفات رذیله است. به فرموده امام باقرعلیه‌السلام:
«... هر آینه (در زمان امام مهدی(عج)) دین محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله به هرجا که شب می‌رسد خواهد رسید و عالم‌گیر خواهد شد، به گونه‌ای که بر سطح زمین اثری از شرک نخواهد ماند، همان‌گونه که خداوند وعده کرده است.

بدین ترتیب، عصر ظهور، دوران تکمیل و تتمیم مکارم اخلاقی و کرامت‌های انسانی خواهد بود؛ دوره‌ای که با عملیات اصلاحی دولت مهدوی، آدمیان به نهایت تزکیه نفسانی، بلوغ و تکامل اخلاقی می‌رسند و ایمان آنها از حیث عقیدتی و عمل کامل می‌شود.

 نوشته شده   توسط  مهدویت | شرایط ظهور | یاران امام  |  نظر بدهید